Ako pripraviť byt na predajnú prehliadku?

Súčasná situácia na slovenskom realitnom trhu je veľmi dynamická. Samozrejme, v hlavnom meste a jeho okolí ešte o čosi viac. Pomerne veľký počet predávajúcich rozširuje trh, čo umožňuje zákazníkom dostatočný výber spomedzi nehnuteľností. Nie je žiadnou novinkou, že niektoré nehnuteľnosti sa predajú takzvane ihneď a o iné je záujem nižší, alebo zákazníka pred kúpou niečo odradí.

Veľká pomoc pri predaji nehnuteľnosti je jej pripravenosť na predaj a v neposlednom rade možnosť nastaviť jej aj vyššiu cenu. Prvým krokom pred predajom sú kvalitné fotografie. Tým ale nemyslíme iba fotky vo vysokom rozlíšení, ale také, ktoré nehnuteľnosť správne odprezentujú, ukážu jej hlavné benefity a naopak skryjú prípadné nedostatky. Pre každú nehnuteľnosť existuje uhol pohľadu, ktorý ju ukáže v tom správnom, krásnom svetle, aby bola pre zákazníka pútavá.

Pred samotným fotografovaním je potrebné nehnuteľnosť správne pripraviť. Najjednoduchší spôsob, ako objektívne zhodnotiť našu nehnuteľnosť, je pozvať na obhliadku osobu, ktorá v nej nebýva, alebo v nej ešte ani nebola. Získame tak poznatky prvého dojmu a pomôže nám to odhaliť, čo potrebujeme pred fotografovaním skryť, prípadne upraviť, aby boli fotky reprezentatívne. Každý z nás má vo svojej domácnosti isto celú hromadu vecí, ktoré sa nám osobne síce páčia, ale môžu pokaziť celkový dojem pri prezentácii nehnuteľnosti a tak odradiť prípadného záujemcu.

 

 

Keď už budeme mať takýmto spôsobom domácnosť zorganizovanú, upratanú a pripravenú, záverečným krokom pre vytvorenie dobrých fotografií je správne osvetlenie. Príliš tmavé, alebo naopak priveľmi presvetlené fotky záujemcu skôr odradia. Všeobecne platí, že pri fotografovaní treba rozsvietiť všetky svetlá, nefotografovať proti svetlu a dbať na to, aby sme na fotke nezachytili odraz svetla či nás samých vo vyleštených či odrazových plochách, akými sú sklá, zrkadlá, lakované plochy a podobne. V žiadnom prípade nerobte fotky s inými príslušníkmi domácnosti v zábere, či dokonca s vašimi domácimi miláčikmi. Absolútnou samozrejmosťou je mať precízne poutieraný prach a umyté okná, vrátane okenných rámov, rohov či kútov.

Ako by teda mala nehnuteľnosť vyzerať pred fotografovaním či prehliadkou? V spálni ustlané postele a všetky veci odložené, žiadne ponožky na zemi. Kuchynská linka bez zbytočných zariadení, ktoré by bežne boli odložené v skrinke, ako aj prostriedky na umývanie či prebytočné handry a iné pomôcky. Treba si uvedomiť, že predávame nehnuteľnosť a nie vystavené zariadenie. Rovnako treba pristupovať aj k ostatným miestnostiam, poukladané knihy, vázy na svojich miestach, narovnané obrazy a podobne.

 

Najlepšie je urobiť niekoľko podobných záberov každej miestnosti, aby ste si nakoniec mohli vybrať tie najlepšie. Vhodné je tiež odfotiť nehnuteľnosť aj z exteriéru, pri dome tak, aby bol v zábere celý dom a pri bytovom dome aj spoločné priestory, ako vstupnú halu, chodbu, výťahy, ak sú samozrejme zrekonštruované. Dobrým bonusom býva aj výhľad z bytu či domu, ideálne aj z loggie či terasy.

 

Verím, že pri dodržaní týchto niekoľko postrehov sa bude vaša nehnuteľnosť omnoho pohodlnejšie predávať a vy si ušetríte zbytočné stresy pri neúspešných pokusoch.

S prianím príjemného predaja

Aleš Machovič – expert na nehnuteľnosti